Walka z wiatrakami.


Zapewne większość z Was spotkała się z tym problemem. Jak nie u Waszego dziecka to u kogoś z bliskich lub dalszych znajomych. Chociaż jest to mega temat tabu, warto o tym mówić. Gdy problem rozwiążemy na początku, unikniemy dalszych nieprzyjemnych sytuacji. A mowa o wszawicy. 


Wesz głowowa (Pediculus humanus capitis) jest zarówno w Polsce, jak i w Europie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wszy. Przenoszona jest przez bezpośredni kontakt włosów, poza skórą głowy przeżywa do 2 dni. Dorosłe osobniki wszy głowowej mają od 2 do 3,5 mm wielkości oraz 6 chwytnych odnóży, za pomocą których się przemieszczają. Wyposażone są w kłująco-ssący narząd gębowy, który umożliwia im odżywianie się ludzką krwią. 

Jaja wszy zwane są gnidami. Mają biało-brązowe zabarwienie, regularny kształt i są mniej więcej wielkości ziarna piasku. Niekiedy bywają mylone z łupieżem. Ten jednak łatwo można odróżnić dzięki temu, że ma biały kolor i nieregularny kształt. Łupież ponadto daje się łatwo usunąć przez potarcie włosów dłonią – gnida już nie. Jaja dzięki substancji klejącej dosłownie przytwierdzają się do włosów u nasady, są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli zauważmy gnidy na włosach znajdujących się ponad centymetr od skóry głowy, świadczy to o „starym zakażeniu”. Pamiętajmy, że wszawicą możemy się zarazić przez bezpośredni kontakt. Wsza nie potrafi skakać, jedynie przemiesza się z włosa na włos. Trzeba uważać gdyż wsza w ciągu minuty pokonuje dystans aż 23 cm.


Wszy głowowe to owady, które żyją wyłącznie na ludzkiej skórze głowy. Nie możesz się nimi zarazić od zwierzaków. One mają pchły. Szczególnie lubią gnieździć się za uszami, u nasady karku lub przy skroniach, ponieważ tutaj skóra jest najlepiej ukrwiona i ciepła. A wsza właśnie uwielbia taki klimat. Żywią się wyłącznie ludzką krwią, wgryzając się jak komary w skórę głowy, co może powodować swędzenie, które przy ciągłym drapaniu skutkuje pojawieniem się tak zwanych przeczosów. W konsekwencji prowadzi to do nadkażeń bakteryjnych lub wyprysku wszawiczego. Bardzo rzadko i to zwykle w zaniedbanych przypadkach może dojść do powiększenia węzłów chłonnych okolicy głowy, jest to następstwo wtórnych infekcji bakteryjnych.Wszy, które dopiero co wykluły się z jaj nazywane są larwami lub nimfami. Będą one zdolne do reprodukcji po 9-12 dniach. Wszy, które są już zdolne do rozmnażania mają brązowy kolor i są mniej więcej wielkości ziarna sezamu. Długość życia dorosłej wszy to około 30 dni i może ona znieść od 150 do 300 jaj. Aby pozbyć się wszawicy, trzeba użyć preparatu, który skutecznie eliminuje wszystkie stadia rozwojowe wszy – zarówno dorosłe wszy, jak i ich jaja, dzięki czemu zahamowane zostaje ryzyko nawrotu wszawicy.

Kilka faktów i mitów

  • Trzeba pamiętać, że higiena nie ma nic do tego. Wsza nie patrzy na warunki higieniczne. Myjąc głowę codziennie, nie unikniesz zarażenia. 
  • Po wykryciu nie musimy prać dywanów, czy firanek. Wsza po za głową przetrwa tylko dwa dni! Wiadomo pościel czy odzież należy wyprać. 
  • Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób. Są z pewnością irytujące, ale nieszkodliwe. Jednakże ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne. Ponadto skaleczenia spowodowane drapaniem mogą być źródłem zakażenia.
Ostatnio dostaliśmy wiadomość, że w szkołach panuje właśnie wszawica. I pomyślałam, jak ciężko będzie walczyć jak się okażę że mamy nieproszonych gości. Szukałam informacji i środków które okażą się skuteczne. I tak trafiliśmy na NYDA plus -  niezawodny preparat na wszy i gnidy, eliminuje pasożyty już po jednej aplikacji. Opakowanie posiada preparat, grzebyk do aplikowania, i grzebyk do wyczesywania. Niektóre środki pozostawiają na włosach tłustą maź, którą bardzo ciężko zmyć z włosów. Po aplikacji środek idealnie się rozprowadza, grzebyk pomaga wczesać środek we włosy. Po godzinie wyczesując włosy, nie pląta ich i wszy widać że są otępiałe. Głowa automatycznie przestaje swędzieć. Po umyciu włosy są miękkie i delikatne. Gdzie już kilkukrotnie walczyliśmy z nimi, tylko NYDA plus dała tak szybki efekt. Może cena jest duża bo około 40 zł, ale mamy tutaj 100 ml preparatu który starczy nam na aplikacje na włosach do pasa. Działa już po pierwszej aplikacji, co mogę potwierdzić. NYDA plus mogę potwierdzić z czystym sumieniem. Już mieliśmy kilka ogólnodostępnych preparatów i tylko on dał nam wyleczenie. I zadziałał już od pierwszego razu. 


Pamiętaj, istotna jest częsta kontrola włosów dziecka, aby uniknąć zakażenia i rozprzestrzeniania się wszawicy. Jak najczęściej sprawdzaj stan włosów dziecka, w szczególności u nasady głowy i za uszami, by móc szybko zareagować i zastosować skuteczny preparat na wszy i gnidy.

Najbardziej narażone na zarażenie się wszawicą są dzieci w wieku 3 – 15 lat, przebywające w dużych skupiskach ludzkich (np. w szkołach, przedszkolach, internatach, akademikach, koloniach i obozach). Należy zatem profilaktycznie kontrolować ich włosy.

Polecam Wam poradnik, który możecie znaleść tutaj

Wynik zastosowania preparatu należy zawsze sprawdzić po 8-10 dniach. W przypadku, gdyby doszło do ponownego zarażenia trzeba powtórzyć. NYDA jest nietoksyczna.

Dziękujemy naszemu Partnerowi - firmie Sirowa Poland, wyłącznemu dystrybutorowi preparatu NYDA® za pomoc w realizacji tego tekstu

Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Po drugiej stronie czasu , Blogger