Wiadomość do przyszłości


Ostatnio oglądałam film, w którym odkopywali kapsułę z przyszłości. Kapsułę, która została schowana 50 lat wcześniej z datą otwarcia 50 lat później. Zawsze mnie zastanowiło, jak to jest odczytać dokument, pisemko czy list, który zostawił np. mój pradziadek. Fajnie by było móc przeczytać takie pisemko.

To jak by zostawić i zakopać cząstkę siebie, jeszcze za życia. Czy Wy się zastanawialiście jak to jest? 

I jak widać nie tylko ja o tym myślałam, gdyż firma POL wpadła na również fajny pomysł, własnie tej kapsuły. A czym jest kapsuła czasu – pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę.
Słowa przelane na papier wraz z innymi pozostałościami przeszłości pozwalają nam wyobrazić sobie choć w niewielkim stopniu co było przed nami. Jak wyglądał zwykły dzień w jednym z sumeryjskich miast tysiące lat temu, czym żyli mieszkańcy starożytnego Rzymu, co wieczorem robili zwykli obywatele we Francji Ludwika XVI? Najlepiej oczywiście byłoby cofnąć się w czasie i doświadczyć tego na własnej skórze. Niestety taka możliwość nie istnieje – przynajmniej na razie ;), dlatego chcąc czy nie chcąc musimy polegać na tym co przeszłe pokolenia pozostawiły po sobie. Więc ja czy Ty również dajmy cząstkę siebie dla przyszłości.

Poszukiwanie siebie, tego skąd się pochodzi i dokąd chce się podążać jest wpisane w naszą poznawczą naturę. Chcemy wiedzieć te rzeczy, bo przez nie staramy się odnaleźć i zdefiniować samych siebie. Właśnie dlatego przyszłe pokolenia, dokładnie tak jak robimy to my dziś, będą starały się zrozumieć i poznać przeszłość - kim byliśmy i jak przebiegało nasze życie? Każde świadectwo będzie im w tym pomocne. Nawet to co dziś, może nam się wydawać nieciekawe lub zbyt oczywiste, dla ludzi z przyszłości, zanurzonych w kompletnie innej rzeczywistości będzie stanowił niemałą ciekawostkę i ogromną wartość poznawczą. 

Więc nie czekajmy i już teraz wyślijmy swoją wiadomość do przyszłości na www.papierypol.pl
Niech twoja wiadomość przetrwa wieki i pozwoli przyszłym pokoleniom dowiedzieć się, jak wyglądał świat w roku 2017. Więcej o akcji dowiecie się oglądając video: 
Patronat nad akcją objęli: Interia, Legalna Kultura, Edutorial, Historia.org.pl oraz magazyn psychologiczny Charaktery.

Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Po drugiej stronie czasu , Blogger