Zmieniaj z nami szkolne toalety w Wzorowe Łazienki!

Ja jako dziecko nie korzystał z toalety w szkole, strasznie się ich brzydziłam, samo przejście koło niej wykręcało nos w drugą stronę. Marzeniem było aby ubikacja była czysta i zadbana, ale tak jednak nie było. Funduszy zawsze w szkole było za mało. Teraz gdy do szkoły chodzi moja córka, tak się składa ze do tej samej co ja, sytuacja może i się zmieniła, bo łazienki są wyremontowane, ale nadal nie pachnie z nich i często brakuje papieru. Córka często się skarży. 

Tak więc 1 września ruszyła druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjno-społecznego oraz konkursu pod hasłem „Wzorowa Łazienka”. Akcja adresowana jest do dyrektorów, kadry nauczycielskiej i uczniów szkół podstawowych. Poza zdobyciem przez dzieci cennej wiedzy nt. zasad higieny, szkoły mogą wygrać remont szkolnej łazienki o wartości 30 tys. zł, a także roczne zapasy środków czystości marki Domestos.
Trudno nie zgodzić się, że szkolne toalety nie świecą przykładem. Ten stan rzeczy dostrzegają nie tylko dorośli, ale i dzieci. Niemal co trzeci uczeń* (31%) negatywnie ocenia stan toalety w swojej szkole. Aż 58% dzieci uskarża się na brzydki zapach 
w szkolnych łazienkach, a ponad połowa (52%) narzeka na brak podstawowych środków do utrzymania higieny osobistej – takich jak papier czy mydło. Te dane potwierdzają dyrektorzy szkół, którzy choć dostrzegają problem, jednocześnie przyznają, że nie mają wystarczających funduszy na remont czy choćby zakup  wystarczającej ilości środków higienicznych. Dlatego marka Domestos zdecydowała się na uruchomienie drugiej edycji programu.
Jak podkreśla Kamil Kasprowicz z firmy Unilever – inicjator tegorocznej akcji – konkurs „Wzorowa Łazienka” to dla wielu szkół jedyna szansa na metamorfozę szkolnej toalety. W pierwszej edycji akcji udział wzięło 375 szkół z całej Polski, nadsyłając łącznie blisko 13 000 prac wykonanych przez dzieci, które ilustrowały ich wyobrażenia o idealnej, szkolnej toalecie. Sukces zeszłorocznej akcji zachęcił nas do kontynuowania projektu. Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu dyrektorów, kadry nauczycielskiej dzieci oraz przy wsparciu marki Domestos uda zmienić się obraz szkolnych łazienek, a dzieciom zapewnić fantastyczne warunki higieniczne.”
Uwaga! Każdy może pomóc!
Już dziś każdy z nas może przyłączyć się do akcji i pomóc zamienić szkolne toalety we wzorowe łazienki oraz wesprzeć edukację najmłodszych na temat zasad higieny. Wystarczy kupić dowolny produkt marki Domestos, aby wspomóc remonty łazienek w polskich szkołach. Każdy kupiony produkt to szansa na kolejny remont szkolnej łazienki. Warto o tym pamiętać robiąc zakupy w pobliskim sklepie.

Efekty programu zachęcają do dalszej pracy
Główny zwycięzca ubiegłorocznej edycji – szkoła podstawowa w Górkach-Grubakach nowy rok szkolny rozpocznie z widocznymi zmianami. Łazienki ufundowane przez Domestos, zrealizowane zgodnie  projektem według pomysłu uczniów już są przygotowane do użycia. Dzięki programowi powstała też  toaleta dostosowana do potrzeb niepełnosprawnego ucznia, o którą bardzo walczyli nauczyciele oraz rodzice. Górki-Grubaki to miejscowość licząca niewiele ponad 240 mieszkańców, która pokazała, że dzięki zaangażowaniu i determinacji społeczności lokalnej można odnieść sukces. Jaki jest na to sposób? Jak mówi Dyrektor placówki Bożena Rudnik „Wspólna mobilizacja wszystkich, tzn. nauczycieli, rodziców, poszukiwanie "sprzymierzeńców" oraz systematyczne głosowanie. Zaniechanie akcji bodaj jednego dnia, mogło skutkować trudnością w osiągnięciu naszego celu. Codziennie wysyłaliśmy informacje do znajomych przypominając o głosowaniu, ale  było warto!  Nowe łazienki są nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne oraz w pełni sprawne.” Remonty w kolejnych dwóch szkołach dobiegają końca. Dodatkowo 100 szkół otrzymało roczny zapas produktów Domestos, więc uczniowie nie muszą już martwić się nieprzyjemnymi zapachami, a ich rodzice czającymi się w zakątkach toalet zarazkami.
Szkoły na start - dyrektorzy mają głos!
Od pierwszego września 2015r. na stronie internetowej www.wzorowalazienka.pl. rusza głosowanie internetowe na najlepszą szkołę. Każdy dyrektor szkoły podstawowej w Polsce ma prawo zgłosić placówkę do udziału w konkursie wysyłając wiadomość email do organizatora, który udostępni link umożliwiający logowanie do specjalnie przygotowanej aplikacji. Kreatywne zadanie konkursowe ma na celu zaangażować uczniów oraz pobudzić ich wyobraźnię – za pomocą swoich projektów muszą zaprezentować idealną, wzorową, szkolną łazienkę. Do konkursu można zgłaszać prace plastyczne, opowiadania, a nawet piosenki czy mini przedstawienia – w końcu wyobraźnia najmłodszych nie ma granic. Każda praca powinna zostać umieszczona w galerii szkoły na stronie konkursowej. Ilość głosów internautów oddanych na najlepszą szkołę pozwoli wytypować tegorocznego zwycięzcę konkursu.
Swoim szkołom kibicują nie tylko uczniowie i nauczyciele. Projekt angażuje całe społeczności lokalne, które przyłączają się do akcji,  bo wiedzą, że każdy głos ma znaczenie.
Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Po drugiej stronie czasu , Blogger