Bogna Pawelec "In vitro"

Jak dostałam książkę Bogny Pawelec "In vitro", dość długo zbierałam się do napisania o niej. Nie wiedziałam jak się do niej zabrać. Temat bardzo ciężki, bardzo trudny. Bo nie każdy rozumie, że to jedyna metoda na posiadanie własnego dziecka. Ja miałam taki plus, że mam dwoje dzieci. A co mają powiedzieć małżeństwa, które nie mogą ich mieć? Gdzie jeszcze Państwo próbuje wymusić na nich zmianę decyzji. Nie rozumiem, tego bo kto nie był w takiej sytuacji nigdy tego nie zrozumie. Napiszę Wam tylko co dla mnie wniosła książka, gdyż nie mogę jej ocenić, bo nie jestem w takiej sytuacji i zapewne nigdy nie będę. 


Podstawowe pytanie. Czym jest In vitro? Zapewne większość z naszego społeczeństwa nie ma ta ten temat zielonego pojęcia. Szczerze sama znalazłam się po tej stronie, raczej bardziej niedoinformowanej osoby. Chyba dlatego że tak mało się o tym mówi, traktując to jako temat tabu. A przecież bezpłodność dotyka coraz więcej osób, nie tylko kobiet ale również i mężczyzn.  Zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe -  metoda zapłodnienia polegająca na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem matki. 

Pani Bogna pokazuje i przekazuje nam książkę - In vitro zbiór rozmów z autorytetami medycznymi, lekarzami zajmującymi się tym zagadnieniem, pomocą osobom które znalazły się po drugiej stronie. To książka nie tylko dla osób, par które są dotknięte bezpłodnością, to również propozycja dla tych którzy są nieuświadomieni i dla tych, którzy chcieliby wgłębić się i poznać ten temat, samą procedurę in vitro, odczucia osób, które przez to przeszły lub są w trakcie procedury. To również rozmowy z rodzicami, których dzieci urodziły się dzięki in vitro, z kobieta która zdecydowała się na in vitro i sama wychowuje syna i z nastolatką, która została poczęta dzięki tej metodzie. To metoda, która pomaga, ale również wprowadza bardzo dużo kontrowersji. Bardzo ważna i potrzebna lektura, która pomoże każdemu wczuć się w osoby, które to przeżywają. 

Poczytaj, zrozum, mniej dystans!


Autor: Bogda Pawelec
Tytuł: In vitro. Ważne rozmowy na trudny temat
Wydawnictwo: GWF, Warszawa 2015, str. 223
ISBN: 978-83-280-1276-9

Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Po drugiej stronie czasu , Blogger